Войнич Етель Ліліан (11.5.1864, Корк, Ірландія, - 28.7.1960, Нью-Йорк), англійська письменниця, композитор, дочка видного англійського вченого і професора математики Джорджа Буля (George Boole), дружина Михайла-Вільфреда Войнича.
Дружила з С. М. Кравчинський. У 1887-89 жила в Росії. Була знайома з Ф. Енгельсом, Г. В. Плехановим. З 1920 жила в Нью-Йорку. Виступила як перекладач російської літератури і кількох віршів Т. Г. Шевченка на англійську мову. Кращий твір Войнич - революційний роман "Овід" (1897, рос. Пер. 1898), присвячений визвольній боротьбі італійського народу у 30 - 40-х рр.. 19 в. Роман став у Росії однією з улюблених книг молоді; неодноразово використовувався як літературна основа спектаклів, фільмів, опери.
Революційний пафос, який пронизує роман "Овід", кращу книгу Войнич, відчувається і в деяких інших її творах; сміливість автора у виборі «неприємних» і гострих тем стала причиною змови мовчання літературознавців Європи навколо імені письменниці.
Етель Ліліан Войнич (Ethel Lilian Voynich) народилася 11 травня 1864 р. в Ірландії, місто Корк, графство Корк, у родині відомого англійського математика Джорджа Буля (Boole). Свого батька Етель Ліліан не знала. Він помер, коли їй виповнилося всього півроку. Його ім'я, як досить великого вченого, внесено до Британську енциклопедію. Її мати - Мері Еверест дочка професора грецької мови, яка багато допомагала Булю в роботі і залишила після його смерті цікаві спогади про свого чоловіка. До речі, прізвище Еверест - теж досить відома. Найвища вершина нашої планети, що знаходиться в Гімалаях, між Непалом і Тибетом - Еверест або Маунт-Еверест, названа так на честь дядька Етель Ліліан, Джорджа Евересту, який у середині 19-го століття очолював англійське топографічне управління, причому ніколи не бував ні в Непалі, ні в Тибеті і в очі не бачив свою знамениту "тезку".
Сирітське дитинство Етель виявилося нелегким, на п'ять маленьких дівчаток йшли всі мізерні кошти, що залишилися матері після смерті Джоржа. Мері Буль щоб прогодувати їх давала уроки математики, писала статті в газети і журнали. Коли Етель було вісім років, вона важко захворіла, але мати не могла забезпечити дівчинці хороший догляд та вважала за краще відправити її до брата батька, який працював керівником на шахті. Цей похмурий, фанатично релігійна людина свято дотримувався пуританські британські традиції у вихованні дітей.
У 1882 році одержавши невелику спадщину, Етель закінчила консерваторію в Берліні, але хвороба руки завадила їй стати музиканткою. Одночасно з навчанням музиці вона слухала лекції з слов'янознавства в Берлінському університеті.
У молодості вона зблизилася з політичними емігрантами, знаходили притулок у Лондоні. У їх числі були російські та польські революціонери. Романтика революційної боротьби в ті часи була самим модним захопленням інтелігенції. На знак жалоби за сумно-несправедливого устрою світу Етель Ліліан одягається тільки в чорне. В кінці 1886 р. вона зустрілася з жив у Лондоні емігрантом - письменником і революціонером С.М. Кравчинський, автором книги "Підпільна Росія". Знайомство з книгою спонукало її поїхати в цю загадкову країну, щоб своїми очима побачити боротьбу народовольців проти самодержавства.
Навесні 1887 р. Юна англійка вирушила в Росію. У Петербурзі вона відразу ж потрапила в оточення революційно налаштованої молоді. Майбутня письменниця стала свідком терористичних акцій "Народної волі" і її розгрому. Бажаючи краще пізнати російську дійсність, вона погодилася зайняти місце гувернантки в сім'ї Е.І.Веневітіновой в маєтку Новожівотінном. Де, з травня по серпень 1887 р., викладала дітям власниці садиби уроки музики та англійської мови. За її власними словами, Етель Ліліан і її вихованці терпіти не могли один одного.
Влітку 1889 р. Етель Ліліан повернулася на батьківщину, де взяла участь у створеному С.М.Кравчінскім "Товаристві друзів російської свободи", працювала в редакції емігрантського журналу "Вільна Росія" і у фонді вільної російської преси.
Після поїздки в Росію Е.Л. Войнич розпочала роботу над романом "Овід". Він був опублікований в Англії в 1897 р., а на початку наступного року вже вийшов у перекладі на російську мову. Саме в Росії роман знайшов найбільшу популярність.
У 1890 році Етель Ліліан вийшла заміж за Вілфреда Войнич (Wilfred Michail Voynich), польського революціонера, який втік з сибірської каторги. Цей шлюб тривав всього кілька років, але прізвище чоловіка вона зберегла назавжди.
Причина цього - таємнича рукопис, так званий "Манускрипт Войнича" (Voynich Manuscript), власницею якого Етель Ліліан стала після смерті чоловіка в 1931.
Вілфред Войнич придбав цей рукопис в 1912 році в Італії в крамничці старого букініста. Войнича особливо зацікавило те, що в старовинному листі XVII століття, що додається до рукопису, стверджувалося, що її автором є знаменитий Роджер Бекон, англійський вчений-винахідник, філософ і алхімік. У чому ж загадка рукописи? Справа в тому вона написана на невідомому нікому на Землі мовою, а на багатьох її чудових ілюстраціях зображені невідомі рослини. Всі спроби найдосвідченіших дешіфровщіков розшифрувати текст ні до чого не привели. Хтось вважає, що цей рукопис є розіграшем, інші ж чекають від її розшифровки розкриття самих неймовірних таємниць і секретів Землі. А може бути, цей манускрипт утвір інопланетянина, який волею долі був змушений залишитися на Землі? Правда, Єльський професору Роберту Брамбах за допомогою нотаток на полях чудової книги вдалося трохи наблизитися до розгадки таємничого манускрипту і навіть розшифрувати деякі підписи до ілюстрацій, але основний текст залишається поки таємницею за сімома печатками.
За непрямими відомостями, які мені вдалося знайти, Вілфред Войнич робив усе, що міг, щоб розшифрувати манускрипт. Етель Ліліан була єдиним свідком, яка могла підтвердити справжність цієї знахідки.
Мабуть, вона, і її секретар і близький друг Енн Нілл, брали саме енергійне участь у спробах дешифрування тексту і публікації матеріалів. Вели велику роботу в бібліотеках, листування з колекціонерами.
Енн Нілл у свою чергу успадкувала Манускрипт після кончини Е. Л. Войнич. Вона нарешті знайшла серйозного покупця, готового придбати цей документ. Але, Енн Нілл пережила Етель Ліліан всього на рік. Зараз Манускрипт Войнича зберігається в Єльському університеті.
Десь наприкінці 90-х років XIX століття Етель Ліліан познайомилася з привабливим авантюристом, майбутнім секретним агентом британської розвідки, "королем шпигунів" Сіднеєм Рейлі - однієї з найзагадковіших особистостей XX століття, затятим супротивником комуністичних ідей. Існує припущення, що саме його доля (втеча з дому через конфлікт з родичами, пригоди в Південній Америці) послужила сюжетною канвою для створення образу і характеру Артура Бертона.
У 1901 році написаний роман "Джек Реймонд" (Jack Raymond). Невгамовний, пустотливий хлопчисько Джек під впливом виховання свого дядька-вікарія, який хоче побоями витравити з нього "погану спадковість" (Джек - син актриси, на переконання вікарія, - безпутною жінки), стає потайним, замкнутим, мстивим. Єдиною людиною, хто вперше пошкодував "пропащого" хлопчиська, повірив у його щирість і побачив у ньому чуйна до всього доброго і гарного натуру, була Олена, вдова політичного засланця, поляка, якого царський уряд згноїли в Сибіру. Лише цій жінці, якій довелося на власні очі побачити в сибірському засланні "оголені рани людства", вдалося зрозуміти хлопчика, замінити йому мати.
Героїчний образ жінки займає центральне місце і в романі "Олівія Летем" (Olive Latham, 1904), що має, до деякої міри, автобіографічний характер.
Е. Л. Войнич займалася так само перекладацькою діяльністю. Нею були переведені для співвітчизників твори Н.В. Гоголя, М.Ю. Лермонтова, Ф.М. Достоєвського, М.Є. Салтикова-Щедріна, Г.І. Успенського, В.М. Гаршина та ін
У 1910 році з'являється "Перерване дружба" ("An Interrupted Friendship") - абсолютно спонтанна річ, до деякої міри написана під впливом непоясненої влади літературних образів над автором. На російську мову ця книга вперше переведена в 1926 році під назвою "Овід у вигнанні" (переклад під редакцією С.Я.Арефіна, видавництво "Пучина", Москва)
Після "Перерваний дружби" Войнич знову звертається до перекладів і продовжує знайомити англійського читача з літературою слов'янських народів. Крім згаданих вище збірок перекладів з російської, їй належить також переклад пісні про Степана Разіна, що входить в роман "Олівія Летем", У 1911 р. вона публікує збірник "Шість віршів Тараса Шевченка" (Six Lyrics from Ruthenian of Taras Shevchenko), якому предпосилает грунтовний нарис життя та діяльності великого українського поета. Шевченко був майже невідомий в Англії того часу; Войнич, що прагнула, за її словами, зробити "його безсмертну лірику" доступною західноєвропейським читачам, була одним з перших пропагандистів його творчості в Англії. Після видання перекладів Шевченка Войнич надовго відходить від літературної діяльності і присвячує себе музиці.
У 1931 р. в США, куди переїхала Войнич, виходить збори листів Шопена у її перекладах з польської та французької. Лише в середині 40-х років Войнич знову виступає як романістка.
Роман "Скинь взуття своє" (Put off Thy Shoes, 1945) - ланка того циклу романів, який, за висловом самої письменниці, був супутником всього її життя.
Інші романи Войнич - "Джек Реймонд" (1901, рос. Пер. 1902), "Олівія Летам" (1904, рос. Пер. 1906), "Перерване дружба" (1910, рос. Пер. Під назвою "Овід у вигнанні" , 1926), "Скинь взуття своє" (1945, рос. пер. 1958) - зберігають той же бунтарський дух. Написала кілька музичних творів, її ораторія "Вавилон" (1948) присвячена повалення самодержавства в Росії.
Що жив у Америці письменник Н.Тарновскій восени 1956 року відвідав Е. Л. Войнич. Він розповідає цікаву історію написання останнього роману. Одного разу Енн Нілл. яка жила разом з Етель Ліліан, поїхала на три тижні до Вашингтона для роботи в тамтешніх бибилиотека. Коли вона повернулася, її вразив стомлений вигляд письменниці. На її стривожені розпитав письменниця відповідала, що це "Беатриса не давала їй спокою", що вона "розмовляла з Беатрисою", і пояснила, що вона весь час думає про предків Артура і що "вони просяться на світ".
"- Якщо так, - значить буде нова книга! - Сказала пані Нілл.
- О ні! Я вже стара писати книги! - Відповіла Е. Л. Войнич ".
Однак книга була написана.
Роман "Скинь взуття своє" був опублікований в Нью-Йорку видавництвом Макміллана навесні 1945 року.
Етель Ліліан Войнич померла 28 липня 1960 р. у віці 96 років. І за заповітом була кремований, а прах був розвіяний над центральним парком Нью-Йорка.