Батьки
Тато
Петро Дмитрович
Мама
Варвара Іванівна
  Іван Петрович Павлов - видатний учений, гордість вітчизняної науки, «перший фізіолог миру», як назвали його колеги на одному з міжнародних з'їздів. Йому була присуджена Нобелівська премія, його обрали почесним членом ста тридцяти академій та наукових товариств.
Жоден з російських учених того часу, навіть Менделєєв, не отримав такої популярності за кордоном. «Це зірка, яка висвітлює світ, проливаючи світло на ще невідомі шляхи», - говорив про нього Герберт Уеллс. Його називали «романтичною, майже легендарною особистістю», «громадянином світу».
Іван Петрович Павлов народився 14 (26) вересня 1849 року в Рязані. Його мати, Варвара Іванівна, походила з родини священика, батько, Петро Дмитрович, був священиком, служив спочатку на бідному приході, але завдяки своєму пастирському завзяттю з часом став настоятелем одного з кращих храмів Рязані. З раннього дитинства Павлов перейняв від батька завзятість у досягненні мети і постійне прагнення до самовдосконалення. За бажанням своїх батьків Павлов відвідував початковий курс духовної семінарії, а в 1860 році поступив в Рязанській духовне училище. Там він зміг продовжити вивчення предметів, цікавили його більше за все, зокрема, природничих наук. Семінарист Іван Павлов особливо процвітав за частиною дискусій. Він залишився завзятим сперечальником на все життя, не любив, коли з ним погоджувалися, так і кидався на супротивника, намагаючись спростувати його аргументи.
У великій батьківській бібліотеці як-то раз Іван знайшов книжку Г.Г. Леві з барвистими картинками, раз і назавжди вразила його уяву. Називалася вона «Фізіологія повсякденного життя». Прочитана двічі, як вчив батько поступати з кожною книжкою (правило, якому надалі син слідував неухильно), «Фізіологія повсякденного життя» так глибоко запала йому в душу, що й, будучи вже дорослим, «перший фізіолог миру» при кожному зручному випадку на пам'ять цитував звідти цілі сторінки. І хто знає - чи став би він фізіологом, якби не в дитинстві ця несподівана зустріч з наукою, так майстерно, з захопленням викладеної.
Його пристрасне бажання зайнятися наукою, особливо біологією, було підкріплено читанням популярних книг Д. Писарєва, публіциста і критика, революційного демократа, роботи якого підвели Павлова до вивчення теорії Чарльза Дарвіна.
Наприкінці шістдесятих років російський уряд змінило свій припис, дозволивши студентам духовних семінарій продовжувати освіту у світських навчальних закладах. Захопившись природничими науками, Павлов у 1870 році вступив до Петербурзького університету на природниче відділення фізико-математичного факультету.
Студент Іван Павлов з головою занурився у навчання. Оселився він з одним зі своїх рязанських приятелів тут же, на Василівському острові, неподалік від університету, в будинку баронеси Раль. З грошима було туго. Казенних коштів не вистачало. Тим більше що в результаті переміщень з юридичного відділення на природне студент Павлов, як спізнившийся, позбувся стипендії і розраховувати треба було тепер тільки на самого себе. Доводилося підробляти приватними уроками, переказами, у студентській їдальні налягати головним чином на безкоштовний хліб, присмачуючи його для різноманітності гірчицею, благо його давали скільки завгодно.
А найближчим другом для нього стала в цей час слухачка жіночих курсів Серафима Василівна Карчевська, яка теж приїхала до Петербурга вчитися і мріяла стати вчителькою. Коли вона, закінчивши навчання, виїхала у глуху провінцію, щоб працювати в сільській школі, Іван Павлов став у листах виливати їй душу.
Його інтерес до фізіології зріс, після того як він прочитав книгу І. Сеченова «Рефлекси головного мозку», але освоїти цей предмет йому вдалося тільки після того, як він пройшов навчання в лабораторії І. Ціона, яка вивчала роль депресорних нервів. Як заворожений, слухав студент Павлов пояснення професора. «Ми були прямо вражені його майстерністю простим викладанням найскладніших фізіологічних питань, - напише він пізніше, - і його справді артистичної здатністі ставити досліди. Такий вчитель не забувається на все життя. Під його керівництвом я робив свою першу фізіологічну роботу ».
Перше наукове дослідження Павлова - вивчення секреторної іннервації підшлункової залози. За нього І. Павлов та М. Афанасьєв були нагороджені золотою медаллю університету.
Після отримання в 1875 році звання кандидата природничих наук Павлов вступив на третій курс Медико-хірургічної академії в Санкт-Петербурзі (реорганізованої згодом у Військово-медичну), де сподівався стати асистентом Ціона, який незадовго до цього був призначений ординарним професором кафедри фізіології. Однак Ціон виїхав з Росії після того, як урядовці стали на заваді цьому призначенню, дізнавшись про його єврейське походження. Відмовившись працювати з наступником Ціона, Павлов став асистентом у ветеринарному інституті, де протягом двох років продовжував вивчення травлення і кровообіг.
Влітку 1877 він працював у місті Бреслау, в Німеччині, з Рудольфом Гейденгайном, фахівцем в області травлення. У наступному році на запрошення С. Боткіна Павлов почав працювати у фізіологічній лабораторії при його клініці в Бреслау, ще не маючи медичної ступеня, яку Павлов отримав у 1879 році. У лабораторії Боткіна Павлов фактично керував усіма фармакологічними і фізіологічними дослідженнями. У тому ж році Іван Петрович почав дослідження з фізіології травлення, які тривали понад двадцять років. Багато досліджень Павлова у вісімдесятих роках стосувалися системи кровообігу, зокрема, регуляції функцій серця і кров'яного тиску.
У 1881 році відбулося щаслива подія: Іван Петрович одружився на Серафимі Василівні Карчевській, від якої у нього народилися чотири сини і дочка. Проте так добре почалося десятиліття стало найважчим для нього і для його родини. «Не вистачало грошей, щоб придбати меблі, кухонну, столову і чайну посуду», - згадувала його дружина. Нескінченні поневіряння по чужих квартирах: довгий час Павлові жили разом з братом Дмитром в університетській квартирі яка належала йому; важке нещастя - загибель первістка, а буквально через рік знову несподівана смерть малолітнього сина; відчай Серафими Василівни, її тривала хвороба. Все це вибивало з колії, забирало сили, такі необхідні для наукових занять.
І був такий рік, який дружина Павлова назве «відчайдушним», коли мужність змінила Івану Петровичу. Він зневірився у своїх силах і в можливості кардинально змінити життя сім'ї. І тоді Серафима Василівна, яка вже не була тією захопленою курсисткою, яка починала своє сімейне життя, взялася підбадьорювати та втішати чоловіка і вивела-таки його з глибокої меланхолії. За її наполяганням Іван Петрович впритул зайнявся дисертацією.
Після тривалої боротьби з адміністрацією Військово-медичної академії (відносини з якої стали натягнутими після його реакції на звільнення Ціона) Павлов у 1883 році захистив дисертацію на здобуття ступеня доктора медицини, присвячену опису нервів, контролюючих функції серця. Він був призначений приват-доцентом в академію, але змушений був відмовитися від цього призначення у зв'язку з додатковою роботою в Лейпцигу з Гейденгайном і Карлом Людвігом, двома найбільш видатними фізіологами того часу. Через два роки Павлов повернувся до Росії.
До 1890 праці Павлова отримали визнання з боку вчених усього світу. З 1891 року він завідувач фізіологічним відділом Інституту експериментальної медицини, організованого за його діяльній участі; одночасно він залишався керівником фізіологічних досліджень у Військово-медичній академії, в якій пропрацював з 1895 по 1925 рік.
Будучи від народження лівшею, як і його батько, Павлов постійно тренував праву руку і в результаті настільки добре володів обома руками, що, за спогадами колег, «асистувати йому під час операцій було дуже важким завданням: ніколи не було відомо, якою рукою він буде діяти в наступний момент. Він накладав шви правою і лівою рукою з такою швидкістю, що дві людини з трудом встигали подавати йому голки з шовний матеріалом ».
У 1904 році Павлов був нагороджений Нобелівською премією з фізіології і медицини «за роботу з фізіології травлення, завдяки якій було сформовано більш ясне розуміння життєво важливих аспектів цього питання». У промові на церемонії вручення премії К.А.Г. Мернер з Каролінського інституту дав високу оцінку внеску Павлова у фізіологію і хімію органів травної системи. «Завдяки роботі Павлова ми змогли просунутися у вивченні цієї проблеми далі, ніж за всі попередні роки, - сказав Мернер. - Тепер ми маємо вичерпне уявлення про вплив одного відділу травної системи на інший, тобто про те, як окремі ланки травного механізму пристосовані до спільної роботи ».
Протягом усієї своєї наукової життя Павлов зберігав інтерес до впливу нервової системи на діяльність внутрішніх органів. На початку XX століття його експерименти, що стосуються травної системи, призвели до вивчення умовних рефлексів. В одному з експериментів, названих «уявним годуванням», Павлов діяв просто і оригінально. Він виконав два «віконця»: одне - в стінці шлунка, інше - в стравоході. Тепер їжа, якою годували прооперовану і вилікувану собаку, не доходила до шлунку, вивалюється з отвору у стравоході назовні. Але шлунок встигав отримати сигнал, що їжа в організм надійшла, і починав готуватися до роботи: посилено виділяти необхідний для переварювання сік. Його можна було спокійно брати з другого отвору і досліджувати без перешкод.
Собака могла годинами ковтати одну й ту ж порцію їжі, яка далі стравоходу не потрапляла, а експериментатор працював у цей час з рясно виливаючим шлунковим соком. Можна було варіювати їжею і спостерігати, як відповідно змінюється хімічний склад шлункового соку.
Але головне полягало в іншому. Вперше вдалося експериментально довести, що робота шлунка залежить від нервової системи і керувати нею. Адже в дослідах мнимого годування їжа не потрапляла безпосередньо в шлунок, а він починав працювати. Стало бути, команду він отримував по нервах, що йде від рота і стравоходу. У той же час варто було перерізати що йдуть до шлунку нерви - і сік переставав виділятися.
Іншими способами довести регулюючу роль нервової системи в травленні було просто неможливо. Івану Петровичу це вдалося зробити першим, залишивши далеко позаду своїх зарубіжних колег і навіть самого Р. Гейденгайна, чий авторитет був визнаний усіма в Європі і до якого Павлов зовсім недавно їздив набиратися досвіду.
Вражений силою умовних рефлексів, що проливають світло на психологію і фізіологію, Павлов після 1902 сконцентрував свої наукові інтереси на вивченні вищої нервової діяльності.
В інституті, який розташовувався неподалік від Петербурга, в містечку Колтуші, Павлов створив єдину в світі лабораторію з вивчення вищої нервової діяльності. Її центром була знаменита «Вежа мовчання» - особливе приміщення, яке дозволяло помістити піддослідну тварину в повну ізоляцію від зовнішнього світу.
Досліджуючи реакції собак на зовнішні подразники, Павлов встановив, що рефлекси бувають умовними і безумовними, тобто притаманними тварині від народження. Це було його друге найбільше відкриття в галузі фізіології.
Відданий своїй справі і високоорганізований у всіх аспектах своєї роботи, чи то операції, читання лекцій або проведення експериментів, Павлов відпочивав в літні місяці; в цей час він з захопленням займався садівництвом і читанням історичної літератури. Як згадував один з його колег, «він завжди був готовий для радості і витягував її з сотень джерел». Одним із захоплень Павлова було розкладання пасьянсів. Як про всякого великого вченого, про нього збереглася безліч анекдотів. Однак серед них немає таких, які б свідчили про його академічного неуважності. Павлов був дуже акуратним і точним людиною.
Положення видатного російського вченого захищало Павлова від політичних колізій, якими рясніли революційні події в Росії початку століття. Так, після встановлення радянської влади був виданий спеціальний декрет за підписом Леніна про створення умов, що забезпечують роботу Павлова. Це було тим більше примітно, що більшість вчених знаходилися в той час під наглядом державних органів, які нерідко втручалися в їх наукову роботу.
Відомий своєю завзятістю і наполегливістю в досягненні мети, Павлов вважався серед деяких своїх колег і студентів педантом. У той же час він користувався великою повагою в науковому світі, а його особистий ентузіазм і сердечність здобули йому численних друзів.
Павлов помер 27 лютого 1936 року в Ленінграді від пневмонії. Говорячи про свою наукову творчість, Павлов писав: «Що не роблю, постійно думаю, що служу цим, скільки дозволяють мої сили, перш за все мій вітчизні, нашій російській науці».
Академією наук заснована золота медаль і премія імені І. Павлова за кращу роботу в галузі фізіології. 

Оцінити лайком :


comments powered by HyperComments
^ Вверх