Едвард Мунк народився 12 грудня 1863 року в Летене (норвезька провінція Хедмарк), в сім'ї військового лікаря Едварда Мунка Крістіана. У наступному році сім'я переселилася в столицю. Батько прагнув дати своїм п'ятьом дітям гарну освіту. Але це було непросто, особливо після смерті від туберкульозу дружини в 1868 році. У 1877 році від тієї ж хвороби померла улюблена сестра Едварда - Софі. Пізніше він присвятить їй зворушливу картину «Хвора дівчинка».
Ці важкі втрати не могли пройти безслідно для вразливого хлопчика, пізніше він скаже: «Хвороба, безумство і смерть - чорні ангели, які стояли на сторожі моєї колиски і супроводжували мене все життя».
Смерть найближчих людей Едвард прийняв за накреслення власного шляху.
8 листопада 1888 Едвард написав у щоденнику: «Відтепер я зважився стати художником».
Раніше за наполяганням батька він поступив в 1879 році в Вищу технічну школу. Проте вже в 1881 році Едвард почав навчання в Державній академії мистецтв і художніх ремесел, в майстерні скульптора Юліуса Міддльтуна. У наступному році він став вивчати живопис під керівництвом Крістіана Крога.
Його ранні роботи, такі як «Автопортрет» (1873) і «Портрет Інгер» (1884), не дозволяють зробити які-небудь висновки про подальший розвиток творчості молодого художника.
У 1885 році Мунк їде до Франції і три тижні живе в Парижі. Йому пощастило не тільки побувати в Луврі, але і застати останню виставку імпресіоністів. Звичайно, подібні враження не могли пройти безслідно, з'являються картини «Танцювальний вечір» (1885) і «Портрет живописця Єнсена-Хьеля» (1885).
Проте для першої знаменитої картини художника - «Хвора дівчинка» - характерний суто індивідуальний характер і загострена чутливість. Художник писав: «Робота над картиною " Хвора дівчинка "відкрила мені нові шляхи, і в моєму мистецтві стався видатний прорив. Більшість моїх пізніх творів зобов'язані своїм походженням цій картині ».
У наступні роки Мунк розлучається з мрійливою невизначеністю, що надавала його творам особливої чарівності, і звертається до тем самотності. Смерті, згасання. У 1889 році на персональній виставці Мунк представив сто десять своїх робіт. Переважають картини, де художник аналізує відносини фігури з оточенням, будь то інтер'єр або пейзаж: «Весна», «Вечірня бесіда», «Інгер на березі».
У 1889 році Мунк отримав державну стипендію і знову вирушив до Франції. Він залишався там до 1892 року, живучи спочатку в Парижі, потім у Сен-Клу.
Чотири місяці Мунк відвідував уроки малюнка Леона Бонна, але значно більшу користь йому принесло вивчення картин старих майстрів, а головне сучасних майстрів: Піссарро, Мане, Гогена, Сірка, Серюзьє, Дені, Вюйяра, Боннара, Рансона.
Він пише кілька пуантілістских картин - «Англійська набережна в Ніцці» (1891), «Вулиця Лафайєт» (1891). Данину імпресіонізму він віддає в картинах «Зрілість» (близько 1893), «Тоска» (1894), «На наступний день» (1895).
Але набагато цікавіше для розуміння подальшої творчості картина «Ніч у Сен-Клу» (1890), написана після смерті батька, яку Едвард пережив дуже болісно. Це твір, що передвіщає драматизм і яскраво виражену індивідуальність зрілого стилю митця.
Своєрідним підведенням підсумків перебування у Франції можна вважати запис у щоденнику, зроблену в Сен-Клу: «Більше не з'являться інтер'єри з читаючими чоловіками або в'яжучими жінками. Повинні бути живі істоти, що дихають, відчувають, страждають і люблять. Я буду писати такі картини. Люди усвідомлюють свою святість; як у церкві, в них оголюється головне ».
У 1892 році на запрошення Союзу берлінських художників Мунк приїхав до Берліна. Тут він познайомився з інтелектуалами, поетами, художниками, зокрема, з Августо Стріндбергом, Густавом Вігеландом, істориком мистецтва Юліусом Мейєр-Грефе і Пшибишевським. Виставка Мунка, відкрита лише на кілька днів, мала значний вплив на формування берлінського Сецессіона.
Незабаром художник пише свою саму знамениту картину «Крик».
«Крик» входить до циклу творів під загальною назвою «Фриз життя», про який говорив Мунк, що це «поема про життя, любов і смерть». У 1918 році художник писав: «Я працював над цим фризом з довгими перервами протягом тридцяти років. Перша дата - 1888-1889 роки. Фриз включає "Поцілунок", "Барком юності", чоловіків і жінок, "Вампіра", "Крик", "Мадонну". Він задуманий як цикл декоративного живопису, як полотно ансамблю життя. У цих картинах за звивистою лінією берега - завжди хвилюється море і під кронами дерев розгортається своє життя з її примхами, всі її варіації, її радості і печалі ».
На рубежі століть Мунк пише також пейзажі в стилі модерн: «Зима» (1899), «Береза під снігом» (1901), він створює символістські гравюри, літографії та ксилографії. Мунк отримує визнання - меценати замовляють йому портрети або розписи в своїх будинках. Так, Мунк виконав чудовий посмертний портрет Фрідріха Ніцше на тлі похмурого пейзажу (1905-1906). Декорації, виконані Мунком до постановки Максом Рейнхардтом драми Ібсена «Привиди», отримали міжнародний резонанс.
З 1900 по 1907 рік Мунк живе в основному в Німеччині: Берлін, Варнемюнде, Гамбург, Любек і Веймар. Художник створив своєрідну сюїту видів цих міст. Один з них - офорт «Любек» (1903). У цьому офорті місто схоже на середньовічну фортецю, безлюдну і відчужену від життя.
«У 1909 році Мунк після перебування в клініці доктора Якобсона, викликаною багатомісячною нервовою депресією, повертається на батьківщину, - пише М.І. Безрукова. - У пошуках тиші і спокою він прагне до самотності - якийсь час живе в Осгорстранне, Крагеро, Вітстене, на невеликому острові Іелейя, а потім, в 1916 році купує маєток Екелю, на північ від норвезької столиці, який він не покидав вже до кінця своїх днів . Риси нового позначилися в роботах, що відносяться до різних жанрів.
Особливо вони проявилися у портреті, який стає після 1900 року одним з провідних жанрів у творчості художника ... Він створює галерею гострих за характеристикою і запам'ятовувальних образів сучасників, будь то великі замовні портрети, портрети друзів і знайомих або норвезьких рибалок і моряків.
Мунк не писав портрети тих людей, яких погано знав. Фіксація зовнішньої схожості його не задовольняла. Портрети художника - дослідження людської душі. Як правило, Мунк створював портрети тих, з ким перебував у дружніх або рідше - у ділових відносинах. З багатьма з портретованого він був зв'язаний узами творчої дружби, серед них були Август Стріндберг, Ханс Йегер, Станіслав Пшибишевський, Генрік Ібсен, Стефан Малларме, Кнут Гамсун і багато інших з літературного середовища Скандинавії та Німеччини. Виняток становлять портрети Фрідріха Ніцше (1906), складені художником після спілкування з сестрою відомого філософа ».
Починаючи з 1910 року все частіше Мунк звертається до теми праці. Він пише картини - «Весняні роботи. Крагеро »(1910),« Лісоруб »(1913),« Весняна оранка »(1916),« Чоловік на капустяному полі »(1916),« Розвантаження судна »(близько 1920), гравюри« Робітники, прибирають сніг »(1912) , «Землекопи» (1920).
Важливе місце в графічних роботах Мунка займає північний пейзаж. Яскравим прикладом служать ксилографії «Скелі в море» (1912) і «Дім на березі моря» (1915). У цих листах майстер показав сувору епічну велич і монументальність норвезького ландшафту.
Пізній період творчості художника не найкращий час для художника, вважає Ж. Сільце: «Не дивлячись на властиву картинам пізнього періоду естетичну невизначеність, вони утворюють саме спонтанну, безпосередню його частину. Крім того, Мунк виконав у цей час великі стінні розписи, спочатку створені в Крагеро і призначені для актового залу університету в Осло. У 1916 році вони були доставлені туди, і художник повинен був подолати численні перешкоди, щоб добитися їх схвалення ...
Результат довгих підготовчих робіт виявився таким, що розчаровують. Дикість поступилася місцем наполегливості та завзятості: відчувається ретельна робота в майстерні, але навіть найцікавіші філософські ідеї не можуть приховати художньої слабкості творів.
Фрески, написані в 1922 році для їдальні шоколадної фабрики "Фрейя" в Осло, також дуже слабкі. У скупий, майже карикатурній формі відтворює Мунк деякі теми своїх кращих картин. Ще більш розчаровують композиції фресок для ратуші в Осло, над якими він працював з 1928 року до своєї смерті в 1944 році. Правда, він страждав очним захворюванням, яке змусило його на багато років майже повністю відмовитися від роботи художника ».
Помер Мунк 23 січня 1944 в містечку Екелі поблизу Осло.
 "Сто великих художників"

Оцінити лайком :


comments powered by HyperComments
^ Вверх